Lazer kaynağı olarak Canlı Hücre!

Bilim adamları bazı deniz anası proteinlerini ve tek bir yaşayan insan hücresi kullanarak ilk defa yaşayan lazeri ürettiler (living laser)

Harvard Medikal Okulu’ndaki optikal fizikçi Seok-Hyun Yun ve arkadaşı Malte Gather’e göre lazerler mühendislik cihazlarıdır. ” Şimdi ilk defa yaşayan bir şeylerden lazer ışığı üretilmiş oldu”.

Lazer yapmak için iki şeye ihtiyacımız vardır 1- Harici bir kaynaktan gelen ışığı arttıran” lasing ” malzemesi 2- Işık demetini odaklayan ayna düzenlemeleri. Bu ana kadar lasing malzemesi olarak yarı iletkenler, kristaller ya da gazlar kullanılmaktaydı fakat bu sefer araştırmacılar yeşil fluoresans proteini (GFP, deniz anasını biyoluminesans hale getiren proteindir) kullandılar. Bu protein ayrıca hücre etiketlemesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Takım ayrıca biyomühendislik yapılmış insan embriyonik böbrek hücrelerini GFP üretimi için kullandılar ve bunu iki ayna arasına yerleştirdiler. Hücre beslendiğinde hücreler mavş ışık yaymaya başladılar ve bu ışık doğrudan lazer ışın demeti emisyon etti, ışık çıplak gözle görülebilirdi ve hücreye hiç bir etkisi olmadı. kaynak

Bir cevap yazın