Yasaklı sitelere Proxtik ile nasıl girilir ?

Ülkemizde uygulanan internet filtreleri son zamanda şiddetini olması gerekenden çok daha fazla arttırdı. Şimdi vimeo gibi birçok ünlü servisi de filtreye giren internet sitelerinin arasında görebiliyoruz. Peki, engellere rağmen bu internet sitelerine erişmenin bir yolunu olduğunu biliyor musunuz? Yasaklı Sitelere Giriş için genellikle DNS tarzı yöntemler ya da proxy işlemleri gereklidir. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde yasaklı sitelere sanki o siteler yasaksızmış gibi giriş yapabilirsiniz. Çünkü aslında bizlere sağlanan internet bağlantısı normal bir ayarla birlikte gelmektedir. Eğer bu ayarı maskelemeyi başarabilirseniz yasaklı sitelere giriş yapmak sizin için bir sorun olmaktan çıkabilir. Peki, yasaklı bir siteye bu işlemlerin dışarısında programsız ve bağlantı ayarlarımızı düzenlemeden girmek mümkün değil midir?

Elbette mümkün, bildiğiniz gibi her bilgisayar kullanıcısı üst seviye bir bilgisayar bilgisine sahip değil, bilgisayarının bozulması durumunda ise duruma müdahale edemeyebiliyor. Bu nedenle daha risksiz yöntemleri denemek istiyorlar. Aslında bu risksiz yöntemlerin başında dtunnel sitesi yer alıyordu. Fakat ülkemizde ki filtrenin en son ulaştığı noktada insanların yasaklı sitlere yasaklı değilmiş gibi erişmesine yardımcı olan Dtunnel sitesi oldu. Bu site kullanıcıların herhangi bir engel ile karşı karşıya kalmadan yasaklı sitelere herhangi bir şekilde program gerek kalmadan giriş yapmanıza yardımcı oluyordu. Fakat filtre ile artık o da kullanılmaz bir hale geldi ve mahkeme kararı ile engellendi.

Ancak hala yasaklı sitelere hem programsız hem de herhangi bir ayar değişikliği yapmadan giriş yapabileceğiniz yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerin başında da Proxtik.com sitesi yer alıyor. Proxtik.com adresi Dtunnel’in geliştirilmiş ve tamamen Türkçe ara yüzüne sahip olan versiyonudur. Bu site ile herhangi pop-up reklam ile karşılaşmadan dilediğiniz gibi internet üzerinde yasaklı olan sitelere giriş yapabilirsiniz.