Optogenetikte Yeni Gelişmeler

OPTOGENETİKTE YENİ GELİŞMELER: IŞIK YÖNLENDİRMELİ HİDROJELLER

Optogenetik, birçok hastalık için yeni tedavi seçenekleri sunan umut verici, yeni bir araştırma alanıdır. Optogenetiğin temelinde, ışık uyarısına yanıt olarak kendisinden istenen proteinleri üreten, optiksel duyarlılığa sahip hayvan hücreleri vardır. Bu teknolojinin olanakları sonsuz olsa da, ışığın hücreye iletimi sırasında yol üzerinde bulunan doku tabakaları, uygulamayı pratikleştirmede karşılaşılan bir büyük engeldir. Massachusetts General Hospital araştırmacıları, vücut içinde, derinlerde bile ışığın varlığını algılayan ve kendisine gelen küçük bir ışığı büyütebilen yeni bir hidrojel implant geliştirdiler.

massgeneral.org’tan

Bu hidrojeller hücresel büyümesini destekler bir yapıya sahiptir ve aşılama sırasında genetik olarak tasarlanmış hücrelerin taşınmasında da kullanılabilir. Vücut içi kimyasını düzenlemede bu hidrojellerin potansiyelini göstermek için araştırmacılar fareye cihazı implante ederek mavi ışıkla glikoz metabolizmasında yer alan glukagon-benzeri peptit-1 (GLP-1) proteininin salımını kontrol etmeyi başardılar.

Nature Photonics’ten;
Uyanık ve özgürce dolaşan farelere hücre içeren hidrojel yamaları (“hydrogel patches” için çeviri önerisi) implante edildi ve hidrojellerin uzun süreli şeffaflık, biyouyumluluk, hücre canlılığı ve ışığa tepki özellikleri gözlemlendi. Diyabetik bir fare modelinde optogenetikteki teknikler kullanılarak üretilen GLP-1 salgılayan hücreler içeren hidrojel kullanılarak ışık kontrollü terapi çalışması yapılmış ve daha iyi bir glikoz homeostazı sağladığı görülmüştür.

Kaynak Lütfen Login yada Register gizli linkleri görebilmek için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.