Kemoterapi İlaçlarına Dirençli Tümörlere Karşı Çok Tabakalı Nanoparçacıklar

Kemoterapi İlaçlarına Dirençli Tümörlere Karşı Çok Tabakalı Nanoparçacıklar

Günümüzde tedavi edilmesi en zor görülen tümörlerden birisi de, kendilerini antikanser ilaçlardan korumak üzere protein sentezleyen tümörlerdir. Kanser hücrelerinin bu korunma mekanizmasını yıkmak için çalışma grupları, ilaçların güvenli bir şekilde kanser hücrelerini nüfus etmelerini araştırmaktadırlar. İşte bu çalışma gruplarında birisi (The Koch Institute of Integrative Cancer Research at MIT) çekirdeğinde kanser ilacı yüklü, çift kabuklu nanoparçacık geliştirdi. Nanoparçacığın dış kabuğu tümörü arayıp bulma ve tutunma görevi görüyorken iç kabuk, tümörlerin ilaçlara dayanıklılığını azaltan polipeptitlere bağlı siRNA (küçük engelleyici RNA, small interference RNA) zincirleri bulunuyor.

Çok katmanlı NP

Araştırmacılar nanoparçacığı üçlü negatif meme kanserli fareler üzerinde test ettiler. siRNA ile hedef tümörün gen etkinliğinde %80 azalma ve toksisite seviyesinde herhangi bir artma olmaksızın tümör hacminde 8 kat azalma gözlemlediler.

Sonuçlar gösteriyor ki siRNA ile yapılan basit bir lipozomal doksorubisin taşınımının modifiye edilmesinde çok katmanlı filmlerin kullanılması, Doxil ile tedaviye ya da diğer yaygın kullanılan kemoterapi ilaçlarına cevap vermeyen kanser türlerinde tümörün küçülmesinde önemli bir yol açabilir. Bu yaklaşım agresif ve dirençli kanser türleri için potansiyel bir strateji, ve tekil nanoparçacık taşınım sisteminde de kanser tipine göre özelleştirilebilir, kontrollü çoklu ilaç tedavilerinin çoğunda modüler bir platform sağlar.

Kaynak Lütfen Login yada Register gizli linkleri görebilmek için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.