İki Yüzlü Çok Fonksiyonlu Nanotaşıyıcı

İki Yüzlü Nano-Taşıyıcı: Kanserle Savaşta Çok Fonksiyonlu Nanoyapı

Son zamanlarda, tüm dünyada yapılan nanoteknoloji araştırmaların çoğu umut verici kanserle savaş teknolojileri doğuruyor. Bu teknolojiler kanser tespitinde, hücre izleme ve tümör yok edilmesinde işlev görüyorlar. Ancak hepsi ortak bir noktada birleşiyor: tek işlevli tasarım. Tek işlevli tasarımın temel sebebi yüzey alan sınırlamalarından kaynaklanıyor. Birçok spesifik işlev, nanoparçacıklar tarafından gerçekleştirilebildiğinden dolayı nano cihazların sınırlı bir yüzeyine bu nanoparçacıkların eklenmesi ile, yüzey alan kısıtlamasının üstesinden gelinebileceğini fark eden araştırmacılar nano ölçekli yapılar geliştiriyorlar.

Cincinnati Üniversitesi bilim adamları ve Tangji Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Houston Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen bir çalışmada araştırmacılar, çift taraflı yüzeyi üzerinde kanserle savaşan çeşitli nano parçacıkları taşıma yeteneğine sahip bir nano-taşıyıcı geliştirdiler.

Nano-taşıyıcı, floresan biyobelirteçleri (biyomarkırları) ve kanser tespit eden nano parçacıkları vücut içindeki hedef bölgeye teslim edebilme, floresan biyobelirteçleri kanser hücrelerine ekleme (kimlik belirlemek ve hedefi bulmak için), kanser ilaçlarını tümöre nakletme ve akıllı teknolojiyi kullanarak belirlenen dozdaki ilacı sadece gerektiği yerde salma yeteneklerine sahip.

Cincinnati üniversitesinden Shi, “Biz bu çalışmada var olan nano sistemleri kullanıyoruz. Örneğin; görüntüleme, hücre hedefleme, ilaç depolama, akıllı ve kontrollü ilaç salıverme gibi çok fonksiyonlu ve kararlı bir nano-taşıyıcı elde etmek için; karbon nanotüpleri, grafen, demir oksit, silika, kuantum noktaları ve polimerik nano malzemeleri kullanıyoruz.”diyor. Ve ekliyor, “Nano taşıyıcı, meme kanseri ve prostat kanseri gibi vücut yüzeyine yakın kanser türleri için büyük umutlar vaat ediyor.”

Kaynak Lütfen Login yada Register gizli linkleri görebilmek için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.