Hosts Dosyası Nedir Nasıl Değiştirilir ?

Hosts dosyasının ne olduğunu açıklarsak eğer bilgisayarınızın sistem klasörleri bulunur bunlar genellikle işletim sistemi ile gelen klasörlerdir.

Örnek C:\ diskiniz içerisinde Windows adlı bir klasör bulunur içerisinde işleyişinizi yönlendiren bütün dosyalar mevcuttur, bilgisayarın klavyesinden mouse’ına kadar kapsar, işte DNS ile alakalı dosyalarda bu alanda mevcuttur.

Peki hosts dosyasını nasıl editleyeceksiniz, hangi editör yardımı ile ?

Bu işlemi Notepad++ programı ile gerçekleştirebilirsiniz, normal text editörler ile’de editleyebilirsiniz ancak daha detaylı incelemek adına kesinlikle ama kesinlikle notepad++ öneriyoruz.

Bu yazılımı ilgili web sitesinden indirip bilgisayarınıza kurun.Kurulum bittikten sonra editleyeceğiniz yani düzenleyeceğimiz hosts dosyasına ulaşalım.

Windows kullanıyorsanız eğer şu yolları takip etmeniz gerekmekte, Bilgisayarım – Yerel Disk C – System32 – drivers – etc – hosts şeklinde yani bu ismini yazdıklarım klasör seçenekleri olarak bulunmaktadır.

Ardından ETC klasörü içerisinde host dosyasına sağ tıklayıp Edit Notepad++ diyoruz yani bu yazılım ile düzenle seçeneğine tıklayıp açılan düzenleme ekranında bazı satırlar ekleyeceğiz.

Peki neye göre ekleyeceğiz hemen bunu açıklayalım örnek erişmek istediğiniz web sitelerinin ip adresleri ve karşısına adresi yazacak şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

Bir sitenin ip adresini öğrenmek ise whois’den geçer, whois.com.tr başta olmak üzere bir çok web sitesi mevcut bu sitelere engelli bir site adresini yazıp bilgilerinden ip adresini ayrıştırabilirsiniz.

Bu aşamdan sonra örnek bir ip adresi dersek ;

88.208.24.45 vimeo.com

88.208.24.45 www.vimeo.com

Şeklinde satırlar ekleyeceksiniz.

Kaydetme işlemini ise standart olarak CTRL + S yada üst Dosya kısmından Kaydet seçeneği ile eğer kaydetme konusunda problemler yaşıyorsanız büyük ihtimal antivirüs yazılımınız bu işlemlerin önüne geçiyor.

Bilgilendiren bir yazı olması ümidi ile esen kalın.