Biyomühendislik Nedir?

Aslında bunu açıklamak mantıksız olur. Çünkü cevabı, biyomühendislik bir iştir, bir lisans bölümüdür ve bir araştırma dalıdır şeklinde verilmeli. O zaman doğru soru biyomühendisliğin hangi işleri kapsadığını, bu bölümde öğrenci olmanın ne demek olduğunu ve de bu araştırma dalında nelerin araştırıldığını sormalıdır.

Biyomühendislik biyomedikali de kapsar. Yani tıp bilimine mühendislik çözümü sunmanın da üstündedir. Biyomühendislik canlılığın var olduğu bütün bilimlere mühendislik çözümü getirmektir. Burada canlı olan uygulama yapılan nesne de olabilir, uygulaması yapılan nesne de hatta her ikisi birden. Biyomühendislikte kullanılan tüm malzemeler ya canlı ürünüdür, ya da canlının ta kendisidir veya canlıya uygulanan cansız bir üründür. Sonuçta tüm biyomühendislik işlerinde ortak olan malzemenin bir taraflı canlıyla alakalı olması zorunluluğudur. bu da biyomühendisliği diğer tüm mühendisliklerden ayırır. biyomühendislik işleri sadece malzeme geliştirmek veya kullanmaktan ibaret değildir. canlı süreçlerinin kullanılması da vardır; genetik mühendisliğinin uygulamalarını kullanmak da bir biyomündislik işinin parçası olabilir örneğin. biyomühendislik işi, her işte var olabilir. çünkü biyomühendislikte -mühendislik- yapılır. biyo kısmı canlılıktır, ya tıp yada biyolojidir fakat mühendislik kısmında uzay mühendisliği de olabilir, robot mühendisliği de olabilir, otomotiv mühendisliği de olabilir. en çok kimya, genetik, malzeme, polimer, makine, elektronik ve matematik mühendisliği biyomühendislikte kullanılır. bu mühendislik işleri özünde biyo olmadığı için tek başına biyomühendislik olamaz fakat az bir katkıyla biyomühendislleştirilir. tabi bazen bu katkı %95’de olabilir. bir biyomühendis bir elektronik mühendisiyle ortak çalışarak bir biyomühendislik ürünü çıkartabilir aynı şeyi bir makine, genetik vs.. mühendisiyle de yapabilir. bu işteki biyomühendisin yüzdesi sadece fikir verme yada konsept oluşturma da olsa şarttır.

biyomühendisliği lisans bölümü olarak düşündüğümüzde işler karışır. günümüzde protein mühendisliği, doku mühendisliği gibi ara dallar ortaya çıkmıştır. bunların hepsi pek çok dalın birleşmesiyle oluşmuştur. biyomühendislik lisans bölümü ise biyomühendislik işlerini yapacak eleman yetiştirmeyi hedeflediğinden protein mühendisliği, yapay organ geliştirme gibi dallar da biyomühendislik işlerine girdiğinden biyomühendislik lisans bölümünün çıktıları çok geniştir. biyomühendislik lisans bölümü olmamalıdır, yüksek lisans olmalıdır görüşü bu noktada yanlıştır çünkü günümüz bilim seviyesi gereği eski alanların temel eğitimlerinin lisans çıktıları bu yeni üst düzey ara dallara yeterli eleman yetiştiremez. bu sebeple biyomühendislik gibi yeni teknolojilere eleman yetiştiren bölümlerin lisans olması gereklidir.

işin pratik kısmı, biyomühendislik araştırma dalının hangi işleri kapsadığını ise sadece örneklerle açıklayabiliriz. çünkü biyo+mühendislik olan her iş, biyomühendisliktir! tıpkı malzeme mühendisliğinin bütün endüstriyi kapsaması gibi, matematiğin tüm deneysel bilimleri kapsaması gibi…
örnekler:
1.canlılık metabolizması, enzim kinetikleri, sistem fizyolojilerinin modellenmesi. bu modelleme sürecindeki aletlerin, ölçüm birimlerinin, ölçüm yöntemlerinin geliştirilmesi.
2.tüm moleküler biyoloji işleri için model,yöntem,gereç geliştirme (proteom,genom,enzimoloji vs…)
3.tüm doku ve organlar için mühendislik kullanarak (genelde kimya ve malzeme) protez geliştirmek.
4.tüm hücre ve doku ve organlar için yapay biyorejenerasyon ile iyileşme, gelişme, oluşma (fizyoloji, polimer, genetik mühendisliği kullanılır) sağlamak
5.tüm biyolojik prosesleri geliştirme, izleme, verimli hale getirme, oluşturma işleri.

örnek olarak: biyosensörler 1,2 ve 5. işlemler için kullanılır; biyoreaktörler ve biyoreaksiyon 5. için gereklidir; tüm optik,elektriksel sinyal çevirme işlemleri 1.,2.,3.,4. işler için kullanılır; biyoteknolojik işlerin hepsi 5 maddeyi de içerir.
hiç bir şey anlamamış yada bunlar ne ki demişseniz daha somutlaştırmaya çalışalım: ilaç geliştirme, aşı geliştirme, yapay doku, çevresel-tarımsal-moleküler biyoteknoloji (açmaya sayfalar yetmez :)), biyogüvenlik, tıpta kullanılan elektronik-optik-bilgisayarlı cihazlar ve gıda,deterjan,tarım endüstrisinde kullanılan pek çok alet ve prosesler…

özetle günümüzde yapılan işler doğrudan tek bir bilime bağlı değildir. pek çok eski bilimleri birleştiren yeni bilim dalları çıkmıştır. bunlardan biri de biyomühendisliktir… biyomühendis ne iş yapar? daha ne yapsın 🙂

Biyomühendislik Nedir?” için 7 yorum

 • 28 Şubat 2011 tarihinde, saat 14:24
  Permalink

  Biyomühendis her işi yapar. Bunu “ne iş olsa yaparım abi” şeklinde anlamak yanlış olur.

  Yaşadığımız dünyada biyolojik varlıklar ve onların çevreleriyle iletişimi durmaksızın devam etmektedir.

  İşte BİYOMÜHENDİS bu noktada devreye girer.

  Yanıtla
 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 00:57
  Permalink

  Kısaca bir biyomühendis…
  TANIM
  Temel tıp bilimleri ile mühendislik bilimleri arasında bağlantı kurarak çalışmalar yapan kişidir.
  A-GÖREVLER
  Biyomühendisin üç ana görevi vardır;
  -Tasarlama,
  -Uygulama yöntemlerini geliştirme, uygun ekipmanı seçme veya
  geliştirme,
  -Amaca uygun üretimi planlama ve uygulama.
  -Üretim sektöründeki sistemlerin geliştirilmesi ve hizmetlerin verilmesi yoluyla toplumun yaşam seviyesini yükseltmek için çalışmalar yapar,
  -Biyoteknolojik yöntemlerle çeşitli gıda malzemeleri, içecekler, henerji kaynakları (hidrojen, etanol, biyogaz), ilaçlar (antibiyotikler, vitaminler, hormonlar) ve biyokimyasal maddeler (protein ve amino asitler, enzimler, organik asit ve çözgenler, pestisitler ve çeşitli polimerler) biyolojik sistemlere uyumlu malzemeler elde edilmesi için bu sektörlerde üretimde bulunan işletmelerin AR-GE departmanlarında planlama, araştırma ve uygulama çalışmalarında bulunur.

  B)MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Biyomühendis olmak isteyenlerin,
  – Üstün bir akademik yeteneğe,
  – Fen bilimlerine ve özellikle biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı,
  – Bilimsel meraka ve araştırmacı yapıya sahip,
  – Tasarım ve tasarladığını uygulayabilme gücüne sahip,
  – Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,
  – Kimyasal ve biyolojik maddelere karşı alerjisi olmayan,
  – Sabırlı, dikkatli, ve sorumluluk sahibi kimseler olması gerekir.

  Yanıtla
 • 09 Ekim 2011 tarihinde, saat 15:19
  Permalink

  biyomühendislik bölümünü bitirdikten sonra nerelerde çalışılabilinir?

  Yanıtla
 • 09 Ekim 2011 tarihinde, saat 16:54
  Permalink

  Biyoteknoloji üzerine çalışma yapan şirketler, ilaç fabrikaları, aşı üretim sanayi, biyogaz tesisleri, üniversiteler (akademisyen olarak)

  Yanıtla
 • 09 Ekim 2011 tarihinde, saat 16:58
  Permalink

  Tavsiyem bilim ile uğraşmayı seven, yeniliklere açık ve sürekli güncel gelişmeleri takip eden, makaleler okuyup kendisini geliştirmeye çalışan kişiler bu bölümü tercih edebilirler.

  Yanıtla
 • 29 Haziran 2012 tarihinde, saat 01:03
  Permalink

  lisansımı kimya bölümünde yaptm ancak biyomühendislikte yüksek lisans yapmam bana yararlı olur mu?

  Yanıtla
 • 21 Temmuz 2012 tarihinde, saat 13:50
  Permalink

  acaba maaşlarr konusunda bilgisi olan var mıdır?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.