Ankara Biyoteknoloji Enstitüsü Merkez Laboratuvarları

Ankara Biyoteknoloji Enstitüsü Merkez Laboratuvarları

Bu da Sayın İsmail arkadaşımın sizlere gönderdiği staj bilgilendirmesi:

A.Ü. biyoteknolojisi enstitüsünün herkese açık laboratuarları, biyoteknoloji özellikle de moleküler biyoteknoloji üzerine Türkiye’de ki nadir merkezlerden. Bina da bitki bilimi, moleküler biyoloji ve protoem birimleri var. Ben stajı proteom üzerine yaptım. Yani proteomik, proteinlerin biyoinformatiği. Başvuru sırasında başvuru formuna mümkün olduğu kadar süslü şeyler yazın: gerekirse hayallerinizi yazın. Örneğin proteom’a başvuracaksanız proteinleri öven ve bu konuyla ilgili olduğunuzu belirten şeyler yazın. 2 referans mektubu isteyecektir. Mümkünse birini bölüm başkanına hatta dekan veya yardımcılarına doldurtun. BTEML laboratuarlarında her türlü cihaz var ve proteomla ilgili tüm teknikler çalışılıyor. 2d-page elektroforezden 12 sds page’e kadar, hatta maldi ms cihazıyla çalışma şansını yakalarsınız. Laboratuarda bir birim hocası ve de pek çok araştırma görevlisi var. Tıpkı bir kurs gibi stajer haftalık planı var ve bunu eksiksiz işliyorsunuz. Aslında illa da proteomla ilgili olmanıza gerek yok zaten yöntemler ortak, laboratuar stajı için bulunmaz bir fırsat BTEML.

Benim tahminim kabul edilmeseniz bile telefonla gitmek istediğiniz birimin hocasını ararsanız sizi yine kabul eder. Hatta hiç aramadan laboratuara gidip hocayı bulup konuşursanız (kesinlikle) gayri resmi olarak (resmi olarak da olabilir) sizi kabul eder. Unutmayın arkadaşlar hocalar öğrenci yeter ki gelsin diyor..

Ankara Biyoteknoloji Enstitüsü Merkez Laboratuvarları

Rıdvan

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Doktora yapmakta.

Ankara Biyoteknoloji Enstitüsü Merkez Laboratuvarları” için 19 yorum

 • 19 Ekim 2011 tarihinde, saat 13:04
  Permalink

  bir yerden baslamak isteyenler için iyi bir fırsat mı sizce

  Yanıtla
 • 19 Ekim 2011 tarihinde, saat 21:23
  Permalink

  Çok iyi bir fırsat bence. Eğer burada staj yapma imkanınız varsa kaçırmayın derim. Sonuçta günümüz biyoteknoloji teknolojisi orada. Biyoteknoloji ile ilgili iseniz (özellikle proteomik) burası sizin kariyerinizde önemli bir geçit olacak. Burada staj yapan arkadaşımız size daha ayrıntılı bir cevap verecektir.

  Yanıtla
 • 21 Ekim 2011 tarihinde, saat 14:09
  Permalink

  şu an orada bulunan araştırma gruplarının adları: Moleküler Hücre Biyolojisi, Hibridoma ve İmmünokimya, Proteombilim, Bitki Biyoteknolojisi, Genombilim. Her yerden başlanılabilir, bu bağlamda tek yere mecbur değilsiniz ancak BTEML deki staj sistemi, bir aylık yaz okulu kursları gibidir. Tıpkı okul gibidir, seminer ve quiz de yapabilirler. Sonuç olarak çok öğretici bir yer.

  Yanıtla
 • 27 Şubat 2013 tarihinde, saat 23:14
  Permalink

  meraba ben biyomühendis 2. sınıf ögrencisiyim biyoteknolojiye ilgim ve merakım çok fazla bu yüzden buraya nasıl başvurabilirim cevaplarınız için teşekür ederim

  Yanıtla
 • 07 Mart 2013 tarihinde, saat 16:34
  Permalink

  merhaba, beni de bir konu da bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  biyoloji son sınıf öğrencisiyim ve zorunlu stajımı bir genetik merkezinde yapmıştım. ancak tekrar bir stajın faydasını görür müyüm tam karar veremedim, staj başvuruları da başlamışken, fikrinizi sormak istedim.

  Yanıtla
  • 25 Mart 2013 tarihinde, saat 09:46
   Permalink

   Tecrübe ve deneyim kazanma açısından faydası olur. Tatili değerlendirmek gerek.

   Yanıtla
 • 20 Mart 2013 tarihinde, saat 06:04
  Permalink

  ben biyomühendislik bölümü okuyorum zorunlu stajım var bana yardımcı olursanız cok minnettar kalırım

  Yanıtla
  • 25 Mart 2013 tarihinde, saat 09:45
   Permalink

   Bizim staj yerleri ve bunlar ile ilgili bilgimiz sınırlı. Olanları da sitede paylaştık. Size bu konuda çok yardımcı olamıyoruz. Fakat hangi konuda yardım istediğinizi açıklarsanız belki yardımcı olabiliriz.

   Yanıtla
 • 13 Mayıs 2013 tarihinde, saat 00:08
  Permalink

  Faydalı bir çalışma yapıyorsunuz tebrikler.Ama bu yazıları keşfetmek için biraz geç kalmışım:/ Ben biyoloji 3. sınıfım,eğer çok geç kalmadıysam (ki kalmışımdır büyük ihtimalle) nereye başvurayım yardım edin 🙂

  Yanıtla
 • 26 Mayıs 2013 tarihinde, saat 23:10
  Permalink

  merhaba. ben moleküler biyoloji ve genetik bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. kendimi geliştirme amaçlı bu yazdan bir şeyler yapmak istiyorum sizce nereden başlamalıyım çoğu kişiye sordum daha yeterli bilgi sahibi değilsin diyorlar ama erken başlamanın ve lab. ortamında öğrenmenin benim için iyi olacağını düşünüyorum. sizce nerelere başvurmalıyım??

  Yanıtla
  • 27 Mayıs 2013 tarihinde, saat 08:19
   Permalink

   Bence hatalı düşünüyorsun. Önerim: Temeli iyi atın, kaba inşaatı yapın, dekorasyonu (her ne kadar işin en zevkli kısmıysa) en son yapın.

   Yanıtla
 • 27 Mayıs 2013 tarihinde, saat 23:22
  Permalink

  yani şimdilik öğrenmeye mi bakayım ???

  Yanıtla
  • 28 Mayıs 2013 tarihinde, saat 14:40
   Permalink

   Bir arkadaşın tavsiyesi:
   – İngilizce öğren
   – Molecular biology of the cell kitabını oku
   – Kitaplardan not çıkar.
   – Bol bol youtube dan eğitim videoları seyret (DNA polimerizasyon vs.)
   – Çok merak ediyorsan ilgilendiğin alanda eğitim yapan bir kurumda (kendi üniversiten olabilir) mini staj yapabilirsin.
   – Bölümdeki hocalarla geleceğin-eğitimin hakkında konuş

   Şimdilik bu yaz bunları hallet, bir yandan da yurt dışındaki bazı gruplara, üniversitelere bak. Japonya’daki, USA’daki gruplara. Staj yapmaya o yerlere gidebilirsin.

   Yanıtla
 • 28 Mayıs 2013 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  Peki! çok teşekkür ederim, sağolun.

  Yanıtla
 • 04 Ekim 2013 tarihinde, saat 13:28
  Permalink

  Başvurular nereden yapılıyor peki ?

  Yanıtla
 • 26 Ekim 2017 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  merhaba, ben bartın üniversitesi mbg bölümü 1.sınıf öğrencisiyim. yazın ise gönüllü stajımı yapmak istiyorum staj için. mümkün mü acaba? dönüş yapar mısınız?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.